The Honda FES 125 Pantheon is a 2 stroke, Scooter bike with a 124.80 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7000 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important consideration. The Honda FES 125 Pantheon includes a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, offering reliable fuel economy for your adventures.
Preventative care is key to keep your Honda FES 125 Pantheon operating reliably. Common service items consist of brake pads. Using quality components, your FES 125 Pantheon can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Honda FES 125 Pantheon Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 145.0 kg (318,10 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |