The Giantco Dolphin Twin 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.48 HP (2,49 kW)) @ 8000 RPM, 3.00 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a critical feature. The Giantco Dolphin Twin 50 is equipped with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, giving reliable range on the road.
Proper upkeep is key to keep your Giantco Dolphin Twin 50 operating reliably. Common service items consist of clutch plates. With the right parts, your Dolphin Twin 50 can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Giantco Dolphin Twin 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 10 and the Rear Tyre size is 3.50 - 10 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 3.48 HP (2,49 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 3.00 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 70.0 kg (153,53 pounds) |
| Length: | 1875 mm (73,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |