The Harley Davidson FXCSTS Softail Screamer is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 1499.00 ccm (91,01 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 148.00 HP (107,46 kW)) @ 9300 RPM, 200.00 Nm (20,30 kgf-m or 146,76 ft.lbs) @ 9800 RPM and a top speed of 245.0 km/h (151,44 mph)
When riding, the tank size is a critical factor. The Harley Davidson FXCSTS Softail Screamer features a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, giving excellent range on the road.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Harley Davidson FXCSTS Softail Screamer performing at its best. Essential service parts comprise batteries. By using genuine parts, your FXCSTS Softail Screamer can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1499.00 ccm (91,01 cubic inches) |
| Power: | 148.00 HP (107,46 kW)) @ 9300 RPM |
| Torque: | 200.00 Nm (20,30 kgf-m or 146,76 ft.lbs) @ 9800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 245.0 km/h (151,44 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 220.0 kg (482,58 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |