The Voxan Scrambler Voyager is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 84.20 HP (61,19 kW)) @ 7500 RPM, 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key aspect. The Voxan Scrambler Voyager is fitted with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, ensuring good fuel economy for your rides.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Voxan Scrambler Voyager running smoothly. Popular maintenance parts comprise drive chains. With regular servicing, your Scrambler Voyager will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Voxan Scrambler Voyager Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 84.20 HP (61,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 2-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston |