The Ducati SS 750 Supersport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 64.00 HP (46,47 kW)) @ 8250 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential factor. The Ducati SS 750 Supersport is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, giving optimal mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is key for maintaining your Ducati SS 750 Supersport operating reliably. Popular maintenance parts consist of sprockets. Using quality components, your SS 750 Supersport will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Ducati SS 750 Supersport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 64.00 HP (46,47 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |