The MZ 1000 ST SuperTraveller is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 999.00 ccm (60,66 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 111.30 HP (80,79 kW)) @ 9000 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential consideration. The MZ 1000 ST SuperTraveller is fitted with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, providing excellent fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is necessary to maintain your MZ 1000 ST SuperTraveller in peak form. Popular maintenance parts involve air filters. With regular servicing, your 1000 ST SuperTraveller will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for MZ 1000 ST SuperTraveller Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60,66 cubic inches) |
| Power: | 111.30 HP (80,79 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 1 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 210.0 kg (460,69 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |