The MuZ Skorpion Traveller 660 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM, 56.00 Nm (5.7 kgf-m or 41.3 ft.lbs and a top speed of 175.0 km/h (108,16 mph)
For longer journeys, the tank size is an essential aspect. The MuZ Skorpion Traveller 660 comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, delivering efficient mileage for your adventures.
Regular maintenance is essential for keeping your MuZ Skorpion Traveller 660 running smoothly. Regular replacement items include sprockets. With regular servicing, your Skorpion Traveller 660 will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 56.00 Nm (5.7 kgf-m or 41.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 175.0 km/h (108,16 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | Single disc |