The Hyosung GT650R is a 4 stroke, Sport bike with a 674.00 ccm (40,92 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 78.00 HP (56.9 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an essential consideration. The Hyosung GT650R comes with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, offering good mileage during your journeys.
Preventative care is necessary for maintaining your Hyosung GT650R performing at its best. Regular replacement items consist of fuel filters. With regular servicing, your GT650R can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT650R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 674.00 ccm (40,92 cubic inches) |
| Power: | 78.00 HP (56.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |