The Honda CBF125F is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.13 HP (8,06 kW)) @ 8000 RPM, 11.20 Nm (1,09 kgf-m or 8,26 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an important consideration. The Honda CBF125F features a fuel tank and features a OHC fuel control system, providing excellent performance on the road.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Honda CBF125F in top condition. Frequently replaced components include spark plugs. Using quality components, your CBF125F will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda CBF125F Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 100/90 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 11.13 HP (8,06 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 11.20 Nm (1,09 kgf-m or 8,26 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1955 mm (76,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |