The Harley Davidson FXST Softail Standard is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the fuel capacity is an essential factor. The Harley Davidson FXST Softail Standard is equipped with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, providing efficient fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial for keeping your Harley Davidson FXST Softail Standard performing at its best. Frequently replaced components consist of drive chains. Through proper maintenance, your FXST Softail Standard will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXST Softail Standard Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MH90 - 21 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 295.3 kg (647,75 pounds) |
| Length: | 2413 mm (94,53 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |