The Yamaha YZF R15 lc4v is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 17.00 HP (12,34 kW)) @ 8500 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 145.0 km/h (89,65 mph)
For daily commuting, the tank size is a critical feature. The Yamaha YZF R15 lc4v features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a Standing valves fuel management system, providing reliable fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is essential for keeping your Yamaha YZF R15 lc4v running smoothly. Frequently replaced components comprise drive chains. With the right parts, your YZF R15 lc4v will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha YZF R15 lc4v Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 17 and the Rear Tyre size is 100/80 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12,34 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 145.0 km/h (89,65 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Standing valves |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1995 mm (78,11 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2 piston calliper |
| Rear Brakes: | Single disc |