The Kawasaki KZ750 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential consideration. The Kawasaki KZ750 is fitted with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, providing optimal range on the road.
Preventative care is essential for maintaining your Kawasaki KZ750 in top condition. Frequently replaced components involve drive chains. By using genuine parts, your KZ750 can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki KZ750 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.25H - 19 4PR and the Rear Tyre size is 4.00H - 18 4PR so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1977 |
| Weight: | 218.0 kg (478,20 pounds) |
| Length: | 2180 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Single piston floating |
| Rear Brakes: | Single disc. Single piston floating |