The Aprilia RS 250 is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 69.00 HP (50.4 kW, 20.00 Nm (2.0 kgf-m or 14.8 ft.lbs and a top speed of 205.0 km/h (126,76 mph)
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Aprilia RS 250 performing at its best. Popular maintenance parts consist of spark plugs. Through proper maintenance, your RS 250 will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 69.00 HP (50.4 kW |
| Torque: | 20.00 Nm (2.0 kgf-m or 14.8 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 205.0 km/h (126,76 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 141.0 kg (309,35 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |