The Boom Trikes Muscle Family is a 4 stroke, Custom bike with a 1596.00 ccm (96,90 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 100.00 HP (73.0 kW and a top speed of 170.0 km/h (105,07 mph)
For daily commuting, the tank size is an essential feature. The Boom Trikes Muscle Family includes a 38.00 litres (9,99 gallons) fuel tank, ensuring optimal performance on the road.
Preventative care is key for ensuring your Boom Trikes Muscle Family running smoothly. Popular maintenance parts consist of fuel filters. By using genuine parts, your Muscle Family can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Boom Trikes Muscle Family Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 170/60 - 17 and the Rear Tyre size is 295/50 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1596.00 ccm (96,90 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (73.0 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 170.0 km/h (105,07 mph) |
| Fuel Capacity: | 38.00 litres (9,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 700.0 kg (1535,48 pounds) |
| Length: | 3555 mm (139,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |