The Big Bear Choppers Paradox 100 Carb is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an important feature. The Big Bear Choppers Paradox 100 Carb is fitted with a 12.86 litres (3,38 gallons) fuel tank, delivering efficient efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is vital to keep your Big Bear Choppers Paradox 100 Carb performing at its best. Popular maintenance parts involve brake pads. Through proper maintenance, your Paradox 100 Carb will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Paradox 100 Carb Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/80 - 23 and the Rear Tyre size is 280/50 - 20 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.86 litres (3,38 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 3048 mm (119,40 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |