The CF Moto V5 Sport Cruiser is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5500 RPM, 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 128.7 km/h (79,60 mph)
During extended trips, the fuel system is an important consideration. The CF Moto V5 Sport Cruiser includes a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel injection system, providing optimal performance on the road.
Regular maintenance is essential for keeping your CF Moto V5 Sport Cruiser in top condition. Frequently replaced components comprise oil filters. Using quality components, your V5 Sport Cruiser will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 128.7 km/h (79,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 177.8 kg (390,04 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Rear Brakes: | Single disc. Disc Hand Control |