The Ducati Multistrada 1100 S is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 93.87 HP (68,16 kW)) @ 7750 RPM, 102.90 Nm (10,45 kgf-m or 75,52 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a critical consideration. The Ducati Multistrada 1100 S is fitted with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel management system, ensuring efficient fuel economy for your adventures.
Routine service is important for keeping your Ducati Multistrada 1100 S operating reliably. Essential service parts involve batteries. With regular servicing, your Multistrada 1100 S can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Ducati Multistrada 1100 S Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) |
| Power: | 93.87 HP (68,16 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 102.90 Nm (10,45 kgf-m or 75,52 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |