The Hyosung GV125 Aquila GV125 Cruiser is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 10500 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key consideration. The Hyosung GV125 Aquila GV125 Cruiser comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, providing good efficiency for your adventures.
Preventative care is crucial to maintain your Hyosung GV125 Aquila GV125 Cruiser operating reliably. Common service items include drive chains. With the right parts, your GV125 Aquila GV125 Cruiser can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 157.0 kg (344,37 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |