The Ecosse Iconoclast is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1966.00 ccm (119,37 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 135.00 HP (98.5 kW, 189.84 Nm (19.4 kgf-m or 140.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key feature. The Ecosse Iconoclast features a fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, ensuring reliable range for your rides.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Ecosse Iconoclast performing at its best. Popular maintenance parts include air filters. With regular servicing, your Iconoclast will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ecosse Iconoclast Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/70 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1966.00 ccm (119,37 cubic inches) |
| Power: | 135.00 HP (98.5 kW |
| Torque: | 189.84 Nm (19.4 kgf-m or 140.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 208.7 kg (457,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 6-piston radial calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |