The Moto Guzzi Quota ES 1100 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 71.00 HP (51,54 kW)) @ 6200 RPM, 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 3800 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
Preventative care is important for ensuring your Moto Guzzi Quota ES 1100 performing at its best. Popular maintenance parts consist of clutch plates. With regular servicing, your Quota ES 1100 will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 71.00 HP (51,54 kW)) @ 6200 RPM |
| Torque: | 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 3800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 245.0 kg (537,40 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |