The Kymco Venox 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 252.00 ccm (15,30 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 26.82 HP (19,50 kW)) @ 10500 RPM, 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key factor. The Kymco Venox 250 includes a fuel tank and features a DOHC fuel control system, ensuring reliable efficiency during your journeys.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Kymco Venox 250 in peak form. Regular replacement items include brake pads. With regular servicing, your Venox 250 can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kymco Venox 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - S17 and the Rear Tyre size is 150/80 - S15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 252.00 ccm (15,30 cubic inches) |
| Power: | 26.82 HP (19,50 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2325 mm (91,04 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |