The Harley Davidson FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the fuel system is a key consideration. The Harley Davidson FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer comes with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, giving efficient range for your rides.
Regular maintenance is vital to keep your Harley Davidson FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer in peak form. Common service items include sprockets. Through proper maintenance, your FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 21 and the Rear Tyre size is 150/80 - 18 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 123.39 Nm (12,54 kgf-m or 90,55 ft.lbs) @ 3125 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 325.0 kg (712,92 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |