The Kymco Yup is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 5.09 HP (3,68 kW)) @ 7000 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is crucial to maintain your Kymco Yup operating reliably. Common service items include oil filters. With regular servicing, your Yup can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kymco Yup Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 5.09 HP (3,68 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 1927 mm (75,52 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |