The DB Motors Super Sport 50 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (8.0 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key consideration. The DB Motors Super Sport 50 comes with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, ensuring efficient mileage on the road.
Routine service is essential for keeping your DB Motors Super Sport 50 performing at its best. Popular maintenance parts include sprockets. With the right parts, your Super Sport 50 can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (8.0 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 14.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 43.0 kg (94,33 pounds) |
| Length: | 1455 mm (57,01 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |