The Giantco Hunter City125 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.92 HP (7,16 kW)) @ 8000 RPM, 8.80 Nm (0,90 kgf-m or 6,47 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important factor. The Giantco Hunter City125 is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel management system, giving excellent fuel economy during your journeys.
Routine service is essential for maintaining your Giantco Hunter City125 operating reliably. Regular replacement items involve spark plugs. By using genuine parts, your Hunter City125 will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Giantco Hunter City125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 110/90 - .18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 9.92 HP (7,16 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 8.80 Nm (0,90 kgf-m or 6,47 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |