The Moto Morini Corsaro Avio is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 8500 RPM, 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 10400 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an important feature. The Moto Morini Corsaro Avio is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, providing efficient mileage for your rides.
Routine service is vital to maintain your Moto Morini Corsaro Avio in top condition. Regular replacement items include brake pads. With the right parts, your Corsaro Avio will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Moto Morini Corsaro Avio Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 10400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |