The Honda CBF 600 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 599.30 ccm (36,39 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 76.43 HP (55,52 kW)) @ 10500 RPM, 59.00 Nm (5,97 kgf-m or 43,28 ft.lbs) @ 8250 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important feature. The Honda CBF 600 features a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, ensuring excellent performance for your adventures.
Preventative care is vital to maintain your Honda CBF 600 operating reliably. Essential service parts comprise clutch plates. By using genuine parts, your CBF 600 will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda CBF 600 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.30 ccm (36,39 cubic inches) |
| Power: | 76.43 HP (55,52 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 59.00 Nm (5,97 kgf-m or 43,28 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |