The Harley Davidson VRSCF V Rod Muscle is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1250.00 ccm (75,89 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the tank size is a critical aspect. The Harley Davidson VRSCF V Rod Muscle comes with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, offering efficient mileage during your journeys.
Regular maintenance is essential to keep your Harley Davidson VRSCF V Rod Muscle performing at its best. Essential service parts include batteries. Using quality components, your VRSCF V Rod Muscle will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson VRSCF V Rod Muscle Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR19 and the Rear Tyre size is 240/40 - R18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1250.00 ccm (75,89 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 292.0 kg (640,48 pounds) |
| Length: | 2410 mm (94,43 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo, 4-piston calipers, ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo, 4-piston calipers, ABS |