The PGO PMS 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.82 HP (3,48 kW)) @ 7000 RPM, 5.10 Nm (0,50 kgf-m or 3,78 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential feature. The PGO PMS 50 is fitted with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, offering excellent efficiency for your rides.
Preventative care is essential to maintain your PGO PMS 50 performing at its best. Common service items include sprockets. With the right parts, your PMS 50 will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for PGO PMS 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.82 HP (3,48 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 5.10 Nm (0,50 kgf-m or 3,78 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 87.0 kg (190,84 pounds) |
| Length: | 1807 mm (70,74 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydraulic Disk with Twin Piston Caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |