The Keeway Matrix 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7500 RPM, 7.80 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 86.0 km/h (53,13 mph)
When riding, the tank size is a critical consideration. The Keeway Matrix 125 comes with a 5.20 litres (1,36 gallons) fuel tank, delivering efficient mileage during your journeys.
Regular maintenance is key for maintaining your Keeway Matrix 125 running smoothly. Essential service parts include drive chains. With regular servicing, your Matrix 125 will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Keeway Matrix 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.80 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 86.0 km/h (53,13 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.20 litres (1,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |