The Triumph Trident 900 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 9200 RPM, 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8600 RPM and a top speed of 215.0 km/h (132,93 mph)
Preventative care is important to maintain your Triumph Trident 900 performing at its best. Essential service parts include sprockets. With the right parts, your Trident 900 will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 9200 RPM |
| Torque: | 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 8600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 215.0 km/h (132,93 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 212.0 kg (465,06 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |