The Honda CD 50 Benly is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.80 HP (2,79 kW)) @ 7000 RPM, 4.10 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical factor. The Honda CD 50 Benly features a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and features a OHC fuel control system, offering reliable efficiency on the road.
Preventative care is important for ensuring your Honda CD 50 Benly operating reliably. Regular replacement items include oil filters. Using quality components, your CD 50 Benly will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.80 HP (2,79 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 4.10 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 76.0 kg (166,76 pounds) |
| Length: | 1805 mm (70,74 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |