The Izuka K110 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 107.00 ccm (6,50 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.00 HP (4.4 kW and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
Routine service is crucial for keeping your Izuka K110 in peak form. Frequently replaced components involve drive chains. With the right parts, your K110 can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 107.00 ccm (6,50 cubic inches) |
| Power: | 6.00 HP (4.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1960 mm (76,81 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |