The Qlink Legend 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 233.00 ccm (14,15 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 18.00 HP (13.1 kW, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential feature. The Qlink Legend 250 is equipped with a 12.11 litres (3,18 gallons) fuel tank, giving optimal range during your journeys.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Qlink Legend 250 running smoothly. Popular maintenance parts include sprockets. Using quality components, your Legend 250 can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Qlink Legend 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 233.00 ccm (14,15 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13.1 kW |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.11 litres (3,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 163.7 kg (359,00 pounds) |
| Length: | 2149 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |