The Yamaha XT660X is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 47.33 HP (34,33 kW)) @ 12000 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6100 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a key aspect. The Yamaha XT660X is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel delivery system, ensuring reliable efficiency for your adventures.
Regular maintenance is necessary to maintain your Yamaha XT660X in peak form. Common service items involve batteries. With the right parts, your XT660X can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XT660X Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R17 and the Rear Tyre size is 160/60 - R17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 47.33 HP (34,33 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6100 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 177.0 kg (388,25 pounds) |
| Length: | 2175 mm (85,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |