The Aprilia Scarabeo 500 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 460.00 ccm (27,93 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 39.00 HP (28,36 kW)) @ 7500 RPM, 43.00 Nm (4,38 kgf-m or 31,54 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an important aspect. The Aprilia Scarabeo 500 is fitted with a 13.20 litres (3,47 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel injection system, giving efficient mileage for your adventures.
Regular maintenance is essential to keep your Aprilia Scarabeo 500 operating reliably. Common service items involve fuel filters. Through proper maintenance, your Scarabeo 500 can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Scarabeo 500 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 16 and the Rear Tyre size is 150/70 - 14 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 460.00 ccm (27,93 cubic inches) |
| Power: | 39.00 HP (28,36 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 43.00 Nm (4,38 kgf-m or 31,54 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.20 litres (3,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 189.0 kg (414,62 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |