The MV Agusta F4 1000 Corse is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 163.60 HP (119.4 kW, 109.00 Nm (11.1 kgf-m or 80.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an essential aspect. The MV Agusta F4 1000 Corse is equipped with a 18.47 litres (4,86 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, giving consistent performance on the road.
Proper upkeep is important for ensuring your MV Agusta F4 1000 Corse in top condition. Common service items include oil filters. Using quality components, your F4 1000 Corse can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4 1000 Corse Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 163.60 HP (119.4 kW |
| Torque: | 109.00 Nm (11.1 kgf-m or 80.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.47 litres (4,86 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |