The Suzuki GSX 250 SSN Katana is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 38.88 HP (28,26 kW)) @ 13500 RPM, 26.44 Nm (2,69 kgf-m or 19,40 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 174.0 km/h (107,56 mph)
For daily commuting, the fuel system is a critical consideration. The Suzuki GSX 250 SSN Katana is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, ensuring good efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Suzuki GSX 250 SSN Katana in peak form. Frequently replaced components comprise brake pads. Through proper maintenance, your GSX 250 SSN Katana can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Suzuki GSX 250 SSN Katana Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 140/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 38.88 HP (28,26 kW)) @ 13500 RPM |
| Torque: | 26.44 Nm (2,69 kgf-m or 19,40 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 174.0 km/h (107,56 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1992 |
| Weight: | 160.0 kg (350,94 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Floating Disc, 4 Pot Caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Fixed Disc, 2 Pot Caliper |