The Daelim VS 125 Evolution is a 4 stroke, Custom bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.30 HP (8,96 kW)) @ 9100 RPM, 10.20 Nm (1,00 kgf-m or 7,46 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 102.0 km/h (63,08 mph)
During extended trips, the fuel capacity is a key factor. The Daelim VS 125 Evolution features a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, delivering efficient fuel economy for your adventures.
Routine service is necessary to keep your Daelim VS 125 Evolution operating reliably. Frequently replaced components involve brake pads. With regular servicing, your VS 125 Evolution can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Daelim VS 125 Evolution Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 110/90 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.30 HP (8,96 kW)) @ 9100 RPM |
| Torque: | 10.20 Nm (1,00 kgf-m or 7,46 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 102.0 km/h (63,08 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |