The Ducati 600 Monster Dark is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 583.00 ccm (35,39 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 51.00 HP (37,01 kW)) @ 8000 RPM, 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
Regular maintenance is important to maintain your Ducati 600 Monster Dark performing at its best. Regular replacement items comprise drive chains. Through proper maintenance, your 600 Monster Dark can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 583.00 ccm (35,39 cubic inches) |
| Power: | 51.00 HP (37,01 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 174.0 kg (381,68 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |