The Triumph Daytona 650 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 646.00 ccm (39,22 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 114.00 HP (82,78 kW)) @ 12500 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 11500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential feature. The Triumph Daytona 650 features a 16.60 litres (4,37 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, delivering optimal efficiency during your journeys.
Routine service is necessary to keep your Triumph Daytona 650 in peak form. Popular maintenance parts involve drive chains. Using quality components, your Daytona 650 will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Triumph Daytona 650 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 646.00 ccm (39,22 cubic inches) |
| Power: | 114.00 HP (82,78 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 11500 RPM |
| Compression: | 12.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.60 litres (4,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | 2112 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. Single piston calipers |