The DF Motor Crane 125 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.37 HP (5.4 kW, 8.00 Nm (0.8 kgf-m or 5.9 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an essential factor. The DF Motor Crane 125 is fitted with a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank, ensuring reliable fuel economy on the road.
Routine service is important for maintaining your DF Motor Crane 125 performing at its best. Regular replacement items involve air filters. Through proper maintenance, your Crane 125 can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for DF Motor Crane 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 7.37 HP (5.4 kW |
| Torque: | 8.00 Nm (0.8 kgf-m or 5.9 ft.lbs |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 109.0 kg (239,10 pounds) |
| Length: | 1839 mm (72,04 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |