The Harley Davidson FLHR Road King is a 4 stroke, Custom bike with a 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the fuel system is a key consideration. The Harley Davidson FLHR Road King comes with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, providing excellent fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Harley Davidson FLHR Road King running smoothly. Frequently replaced components comprise brake pads. By using genuine parts, your FLHR Road King will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHR Road King Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is Mu85 - B16 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 116.61 Nm (11,84 kgf-m or 85,57 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 327.9 kg (719,39 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |