The Diamo Velocity 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.90 HP (3.6 kW and a top speed of 48.3 km/h (29,85 mph)
During extended trips, the fuel system is an essential aspect. The Diamo Velocity 50 comes with a 5.48 litres (1,44 gallons) fuel tank, giving good performance for your rides.
Routine service is key to maintain your Diamo Velocity 50 operating reliably. Frequently replaced components include oil filters. By using genuine parts, your Velocity 50 will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Diamo Velocity 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 48.3 km/h (29,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.48 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 84.8 kg (186,07 pounds) |
| Length: | 1798 mm (70,45 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |