The MuZ 660 Skorpion Replica is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6250 RPM, 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is necessary to maintain your MuZ 660 Skorpion Replica running smoothly. Essential service parts comprise sprockets. Through proper maintenance, your 660 Skorpion Replica will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |