The Malaguti GT500 Spidermax is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 459.00 ccm (27,87 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 39.50 HP (28,66 kW)) @ 7250 RPM, 42.00 Nm (4,28 kgf-m or 30,85 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical consideration. The Malaguti GT500 Spidermax is equipped with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, offering good mileage for your rides.
Regular maintenance is key to keep your Malaguti GT500 Spidermax in peak form. Common service items consist of oil filters. With the right parts, your GT500 Spidermax will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Malaguti GT500 Spidermax Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 16 and the Rear Tyre size is 150/70 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 459.00 ccm (27,87 cubic inches) |
| Power: | 39.50 HP (28,66 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 42.00 Nm (4,28 kgf-m or 30,85 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 204.0 kg (447,45 pounds) |
| Length: | 2240 mm (87,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |