The Piaggio X9 Evolution 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 39.00 HP (28,36 kW)) @ 10000 RPM, 12.00 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential feature. The Piaggio X9 Evolution 125 is equipped with a 15.20 litres (4,00 gallons) fuel tank, offering good fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is vital for ensuring your Piaggio X9 Evolution 125 performing at its best. Frequently replaced components involve fuel filters. By using genuine parts, your X9 Evolution 125 can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Piaggio X9 Evolution 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 39.00 HP (28,36 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 12.00 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.20 litres (4,00 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2130 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |