The Tank Sports Racer 150 Deluxe is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary to maintain your Tank Sports Racer 150 Deluxe running smoothly. Popular maintenance parts comprise fuel filters. By using genuine parts, your Racer 150 Deluxe can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Racer 150 Deluxe Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 12 and the Rear Tyre size is 130/60 - 12 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 94.8 kg (207,96 pounds) |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |