The Veli VL 125 GY is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.05 HP (7,26 kW)) @ 9000 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 9500 RPM and a top speed of 85.0 km/h (52,54 mph)
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Veli VL 125 GY in peak form. Popular maintenance parts consist of drive chains. With the right parts, your VL 125 GY will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 10.05 HP (7,26 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 85.0 km/h (52,54 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |