The Ural Patrol is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important aspect. The Ural Patrol is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and features a OHV fuel control system, giving reliable range during your journeys.
Routine service is key to maintain your Ural Patrol in top condition. Popular maintenance parts consist of batteries. Through proper maintenance, your Patrol can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 8.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 337.0 kg (739,29 pounds) |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Rear and sidecar wheel with IMZ drum brake |